- facebook google+ Vimeo YouTube
LOKALIZACJA: Kraków - dzielnica VIII Dębniki
WSPÓŁRZĘDNE: 50°2'14.28"N, 19°54'43.163"E
POWIERZCHNIA: 12 ha
GŁŁĘBOKOŚĆ: 32m
WIDOCZNOŚĆ: w zimie do 15m, w lecie 3-8m

OPIS

Od 1906 roku prowadzi się w licznych kamieniołomach podkrakowskich wydobycie skał wapiennych jako kamienia budowlanego i surowca do produkcji zaprawy wapiennej. Największy z nich i najpóźniejszy, położony na południowym stoku Skał Twardowskiego zyskuje nazwę "Zakrzówek". Kamieniołom ten rozwijał się głównie w latach 1957 - 1990. Do 1991 roku prowadzono tu wydobycie wapienia i wód technologicznych zyskując surowiec dla Krakowskich Zakładów Sodowych zlikwidowanych w 1991 roku. Wydobycie wapieni prowadzono do poziomu wód gruntowych, które napotkano w różnych miejscach Skał Twardowskiego na wysokości 186-207 m n.p.m.

Zakrzówek przed zalaniem  Zakrzówek przed zalaniem  Zakrzówek przed zalaniem
zakrzówek po zalaniu Zakrzówek baza nurkowa

Nurkowisko

Sam akwen to zalany kamieniołom, wykuty w skale wapiennej. Jego głębokość maksymalna wynosi 31 metrów. Wodę otaczają przede wszystkim pionowe ściany, wznoszące się kilkadziesiąt metrów nad lustro wody. Ponieważ jest to kamieniołom, który w dodatku został zalany stosunkowo niedawno, to można oglądać widoki niedostępne w innych, naturalnych akwenach. Przede wszystkim można podziwiać niemal pionowe skały z półkami i innymi ciekawymi formacjami skalnymi.
Akwenem opiekuje się obecnie C.N. Kraken, który dba o to żeby oprócz uroczych i niezwykle widowiskowych ścian skalnych było coś jeszcze do oglądania poza skałami i zatopionymi drzewami, które nie zostały wycięte.
Nad Wodę i zarazem na teren bazy wjeżdża się drogą, którą wywożono kiedyś urobek z kamieniołomu. Droga ta ma też kontynuację pod wodą i wokół niej gromadzą się największe atrakcje tego nurkowiska. Na drodze znajduje się wiele atrakcji, najbardziej popularne z nich to:

komputer - Zakrzówek komputer - Zakrzówek samolot - Zakrzówek samolot - Zakrzówek samolot - Zakrzówek radiowóz - Zakrzówek gruby - Zakrzówek okoń w radiowozie - Zakrzówek samolot - Zakrzówek samolot - Zakrzówek
okoń - Zakrzówek autobus - Zakrzówek ścianka - Zakrzówek łódka - Zakrzówek trabant - Zakrzówek okoń - Zakrzówek karp -Zakrzówek  liść - Zakrzówek  nurkowanie -Zakrzówek  nurkowanie -Zakrzówek  okoń -Zakrzówek  radiowóz - Zakrzówek  samolot wejście -Zakrzówek  kabina samolotu -Zakrzówek  samolot -Zakrzówek  nurkowanie -Zakrzówek  samolot kabina - Zakrzówek  nurek -Zakrzówek 

Po lewej stronie od drogi, niedaleko od brzegu znajduje się półka z zalanymi drzewami i wiatą, która służy również jako platforma do ćwiczeń. Warto także ponurkować przy ścianach otaczających drogę i akwen. Pełno tam półek, załomów i nawisów skalnych. Do tego po bokach drogi - w głębszych częściach zalewu można również znaleźć sporo dodatkowych atrakcji, np. specjalnie zbudowany i zatopiony szkielet statku „HMS Gruby” służący do prowadzenia kursów nurkowania wrakowego. Znajduje się na głębokości 15 metrów, więc jest dostępny dla wszystkich nurków i znajduje się tuż przy krawedzi ściany opadającej do głebokości ok 25 metrów. Szkic wraku wraz z podstawowymi danymi oraz zaznaczonymi wejściami jest widoczny poniżej.

szkic wraku hms gruby  szkic wraku hms gruby 
Większość z nich można zlokalizować na poniższej mapce, choć nurkując samodzielnie z całą pewnością znajdziecie atrakcje które nie są zaznaczone na mapie.

Film z atrakcjami na Zakrzówku:

 

Źródła:

Wikipedia- http://pl.wikipedia.org/wiki/Zakrzówek_(Kraków)
Nurkomania.pl - http://www.nurkomania.pl/nurkowisko_zakrzowek.htm