- facebook google+ Vimeo YouTube

OPIS

Wyspa Zakynthos jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Jońskim, jej nazwą historyczną i nadal spotykaną jest „Zante”. Nazwa „Zakynthos” pochodzi od imienia Zakynthusa – syna mitycznego króla Dardanosa i Elektry. Według opisu Homera wyspa ta była częścią królestwa Odyseusza. Od średniowiecza była pod władaniem Cesarstwa Bizantyjskiego, Tureckim, Republiki Weneckiej i Republiki Francuskiej, a również pod Brytyjskim protektoratem. W trakcie II Wojny Światowej była najpierw pod okupacją wojsk włoskich, a następnie niemieckich.
Zakynthos oprócz burzliwej historii ma również nie mniej ciekawą geografię. Południowo–wschodnia część wyspy ma bardziej nizinny charakter, część północno–zachodnia to góry z wysokimi klifami. To właśnie tam znajdziemy sławną zatokę Navagio z wrakiem statku Panajotis na plaży.
Dla tych którzy lubią szukać śladów starożytnej lub średniowiecznej architektury niestety nie jest to najlepsze miejsce. W 1953 roku miało miejsce bardzo silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość starych, ale również współczesnych budowli. Część z nich udało się odbudować.

Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos

Zdecydowana większość wyspy jest bardzo żywa i pełna zieleni. Nawet podczas naszej październikowej wizyty roślinność była imponująca - a spodziewaliśmy się że większość roślin będzie już wysuszona i wyblakła po długim, upalnym lecie. My mieliśmy okazję przebywać na południu wyspy na obrzeżach miejscowości Agios Sotis w otoczeniu rozległych gajów oliwnych. Niektóre z tych drzew mają ponad 1000 lat i są w świetnej kondycji. Przebywanie w otoczeniu Takich drzew powoduje, że chcąc nie chcąc zmuszamy się do odrobiny refleksji nad tym co rzeczywiście ważne.
Możliwość budzenia się i jedzenia śniadania z widokiem na morze i wyspę Marathonisi (na której żółwie Caretta caretta składają jaja) powodowała, że nawet wczesne pobudki na poranne nurkowania nie były takie uciążliwe i przykre :-)

Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos

Codziennie wypływaliśmy łodzią z miejscowości Limni Keri. Nurkowania były organizowane przez niemiecką bazę nurkową Nero-Sport. Miało to dla nas dobre i złe strony ;-). Wszystko było bardzo sprawnie zorganizowane i zaplanowane - z iście niemiecką precyzją. Do wyboru mieliśmy możliwość wypływania niewielką 10 metrowa łodzią „Avra” (na pojedyncze nurkowania) lub katamaranem „Neraki” (dłuższe wypłynięcia - 2 nurkowania), którego niewątpliwą zaletą jest bardzo wygodny i skwapliwie wykorzystywany pomiędzy nurkowaniami pokład słoneczny. W ten sposób mogliśmy nurkować we wszystkich ciekawych miejscach wzdłuż wybrzeża południowego cypla Zakynthos – Keri.

Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos

Część miejsc nurkowych jest na tyle ciekawa, że spokojnie można nurkować tam 2 -3 razy i oglądać za każdym razem dostrzegać inne rzeczy. Takim miejscem jest „Arch” oraz „Altar cave” nurkowanie tu daje dużo przyjemności i jest bardzo urozmaicone, a nam dodatkowo sprzyjało szczęście i mieliśmy szansę zobaczyć bardzo rzadko widywany gatunek foki – Mniszki Śródziemnomorskiej. W tym samym miejscu mieliśmy możliwość podziwiania „Shrimp Cave”. Jest to atrakcja przeznaczona zdecydowanie dla zaawansowanych i dobrze opływanych nurków, ponieważ łączy znaczną głębokość z wpływaniem do zamkniętej przestrzeni bez dostępu do światła dziennego. Nagrodą po trudach jest możliwość znalezienia się w innym świecie – dosyć wąskiej i stromej jaskini, na której ścianach roi się wprost od krewetek. Pozostałe miejsca nurkowe to w sporej mierze również jaskinie, w większości otwarte lub z częściowym dostępem do światła dziennego. Formacje skalne i światło dzienne oraz latarek maluje cudowne obrazy, którymi można cieszyć oczy naprawdę przez długi czas.

Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos

Poza cudownymi formacjami skalnymi wyrzeźbionymi przez naturę spotkamy całkiem sporo życia pod wodą. Mieliśmy szczęście spotkać okazałego żółwia morskiego - i to wcale nie przy wyspie Marathonisi. Oprócz tego mureny, krewetki, mnóstwo małych skorpen, duże okazy małż - szołdr   olbrzymich ślimaków. Osobną kwestią było nurkowanie nocne, które w pełnej krasie pokazało nam różnorodność życia w tych wodach. Ośmiornice, mątwy, homary… naprawdę nie chciało się wychodzić z wody, zresztą nie tylko na tym nurkowaniu :-D.
Nasze wrażenia z tego wyjazdu są bardzo pozytywne. Połączenie greckiej życzliwości oraz przepysznej kuchni, bajecznych widoków nad wodą i niecodziennych obrazów pod wodą sprawiło, że chętnie tam wrócimy. Różnorodność i większa ilość życia niż w innych miejscach Morza Śródziemnego miło nas zaskoczyła.

Niestety nie było nam dane popłynąć na wrak MV Zakynthos, na który mieliśmy sporą ochotę, jednak co się odwlecze to nie uciecze ;-). I mamy ogromną nadzieję, że już niedługo Zakynthos ponownie ugości nas i pozwoli podziwiać swoje piękno i spokój :-)

Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos Grecja - Zakynthos

 

autor: Błażej Kabziński
Zakynthos na lądzie:


Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą Zakynthos - nad wodą

Zakynthos pod wodą:

Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie Zakynthos - nurkowanie