Kurs Rescue Deep Diver 40 ISSF
Kurs Rescue Deep Diver 40
Każdy nurek chcący nurkować głęboko – do granic nurkowania rekreacyjnego powinien posiadać również wiedzę dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy oraz autoratownictwa. Kurs Rescue Deep Diver uczy nurkowania do granic limitów nurkowania rekreacyjnego a dodatkowo pozwala robić to bezpiecznie dzięki elementom ratownictwa. Zwiększanie limitów zawsze jest obarczone podniesieniem ryzyka i dlatego w ramach tego kursu dowiadujemy się jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych po i nad wodą oraz jak bezpiecznie przeprowadzać głębokie nurkowania.
Co można uzyskać:
Nowe umiejętności radzenia sobie w sytuacji awaryjnej. Rozwinięcie umiejętności ratowniczych oraz samoratownictwa. Ponadto w trakcie zajęć zdobywasz wiedzę teoretyczną i umiejętności pozwalające na zaplanowanie, a następnie przeprowadzenie głębokiego nurkowania do głębokości 40m.
Część teoretyczna
Przygotowanie teoretyczne, obejmuje zajęcia z instruktorem, sprawdziany po każdej sesji teoretycznej. W ramach tej części kursanci zdobywają wiedzę o podstawowych zagadnieniach związanych z zaawansowanymi technikami nurkowania oraz specyfiką koniecznych umiejętności ratowniczych.
W wyniku tych zajęć kursanci zdobywają informacje na temat podstawowych umiejętności ratowniczych, planowania nurkowania głębokiego, sprzętu nurkowego , metod poszukiwania oraz procedur bezpieczeństwa.
Część praktyczna
Na najważniejszą część tego kursu składa się wykonanie co najmniej 8 nurkowań, z czego min. 2 nurkowania w przedziale 39-40 m.
Czas wszystkich nurkowań to nie mniej niż 240 min (4 godz.) nie wliczając zajęć na powierzchni.
Ponadto w ramach zajęć praktycznych będą wykonywane m.in. ćwiczenia:
- Prowadzenie poszukiwania nurka pod wodą za pomocą technik linowych i z powierzchni.
- Niezapowiedziane symulacje braku gazu, wykonanie procedury dzielenia się gazem w miejscu,
- Wyciągnięcie zmęczonego płetwonurka z głębokości 20m na powierzchnię
- Ćwiczenie czynności ratowniczych na brzegu
- Pomoc zdezorientowanemu nurkowi pod wodą.
- Holowanie zmęczonego nurka po powierzchni z wykorzystaniem techniki ciągnięcia
- Wypuszczenie boi z pod wody oraz użycie jej na powierzchni
- Ratowanie nieprzytomnego nurka z pod wody.
- Holowanie nieprzytomnego nurka, zdjęcie sprzętu i prowadzenie sztucznego oddychania
- Zanurkowanie na wstrzymanym oddechu bez sprzętu nurkowego (tylko maska i płetwy i rurka) na 3-5 m i wyciagnięcie nieprzytomnego nurka na powierzchnię.
- Pływanie bez maski minimum 1 minuta
Kto może zapisać się na kurs?
W tych zajęciach mogą uczestniczyć osoby, które:
- ukończyły 18 rok życia
- posiadają stopień minimum AOWD ISSF lub równoważny certyfikat innej organizacji
- mają zalogowane minimum 40 nurkowań poza kursowych o łącznym czasie nie krótszym, niż 25 godzin.
- mają ukończoną specjalizację Twinset Diver lub Sidemount Diver albo umiejętność obsługi dodatkowej butli bocznej „stage”.
- ukończyły kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w ciągu ostatnich 24 miesięcy (kurs pierwszej pomocy przedmedycznej może być prowadzony w równolegle z tym kursem