Kurs Rescue Diver
Kurs Rescue Diver – nurek ratownik PADI
Każdy człowiek powinien posiadać podstawową wiedzę dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy, dla osób nurkujących jest to wyjątkowo pożądana umiejętność.
Zaliczenie kursu Rescue Diver daje możliwość nauczenia się nurkowania w sytuacjach trudnych, gdzie trzeba pomyśleć o innych nurkach, radzeniu sobie w momencie wypadku nurkowego, atakach paniki, ale również zapobieganiu im.
Jest to wymagające szkolenie, ponieważ opiera się przede wszystkim na symulacjach sytuacji awaryjnych prowadzonych w jak najbardziej realistyczny sposób. Jest to niezwykle satysfakcjonujące i ciekawe szkolenie, podnoszące umiejętności na nowy, wyższy poziom doświadczenia.
Co można uzyskać:
Nowe umiejętności radzenia sobie w sytuacji awaryjnej i zapobiegania problemom, zanim jeszcze wystąpią. Poznać i przećwiczyć procedury ratownicze zarządzania akcja ratunkową w razie wypadku. Ważne jest również to, że kurs otwiera drogę do dalszego rozwijania swoich umiejętności. Posiadając certyfikat RescueDiver można przystąpić do kursu na pierwszy profesjonalny stopień – PADI Divemaster, a później PADI asystent Instruktora i PADI Instruktor.
Jeśli nie interesuje Cię ścieżka zawodowa, to posiadając ten certyfikat oraz 5 specjalizacji PADI możesz ubiegać się o przyznanie tytułu Master ScubaDiver – najwyższego stopnia w nie-profesjonalnej hierarchii PADI.
Część teoretyczna
W trakcie zdobywania wiedzy koniecznej do uzyskania stopnia Rescue Diver, podobnie jak we wczesniejszych kursach OWD i AOWD, konieczna jest praca własna z dostarczonymi materiałami (ksiazką i filmem). Na spotkaniach z instruktorem prowadzone są wykłady, które mają na celu rozwinięcie i wytłumaczenie niektórych zagadnień. Podsumowaniem zajęć teoretycznych jest egzamin, oraz pisemne przygotowanie własnego scenariusza wypadku nurkowego.
Część praktyczna
W trakcie wyjazdu nad wybrany akwen nurkowy, ćwiczy się w praktyce wiedzę zdobytą w trakcie szkolenia teoretycznego. Uczymy właściwej reakcji na stres, udzielania pierwszej pomocy w czasie nurkowania, prawidłowej obsługi sprzętu ratowniczego.
W ramach zajęć w wodzie ćwiczymy:
- autoratownictwo
- pomoc nurkowi, który wpadł w panikę
- wydobywanie nieprzytomnego nurka na powierzchnię wody
- zarządzania akcją ratunkową
- procedurę postępowania z nieprzytomnym nurkiem na powierzchni
- techniki holowania i dalszej akcji ratunkowej po dotarciu do brzegu
- procedury pierwszej pomocy w przypadku urazów związanych z ciśnieniem
Zwieńczeniem wszystkich powyższych ćwiczeń jest udział w scenariuszach ratowniczych odzwierciedlających realne sytuacje..
Kto może zapisać się na kurs?
W tych zajęciach mogą uczestniczyć osoby, które:
- ukończyły 15 rok życia (osoby powyżej 12 roku życia kończą kurs Junior PADI Adventure Open Diver)
- posiadają certyfikat PADI Adventure Open Water Diver lub równorzędny certyfikat innej organizacji
- ukończyły kurs pierwszej pomocy przedmedycznej (EFR) w ciągu ostatnich 24 miesięcy