Kontakt telefoniczny

(+48) 575 440 545

nasz adres e-mail

[email protected]

O jakie podstawowe umiejętności nurkowe warto zadbać?

Podstawowe umiejętności nurkowe.
720 Liczba wyświetleń

Jakie są podstawowe umiejętności nurkowe?

Jeśli chcesz nurkować bezpiecznie i czuć się pewnie pod woda to pomyśl poważnie aby bardzo dobrze opanować podstawowe umiejętności nurkowe. Można je podzielić na kilka kategorii:

 • Dobra pływalność. Jest to najbardziej kluczowa umiejętność, która umożliwia nurkowi dokładne kontrolowanie głębokości w trakcie nurkowania.
 • Odpowiednie trymowanie. Nurkowie powinni utrzymywać opływową pozycję poziomą, aby zminimalizować opór i zmniejszyć zużycie powietrza w trakcie poruszania się pod wodą.
 • Kontrola stabilności. Dobry nurek powinien być w stanie zmienić lub utrzymać swoją pozycję w wodzie zgodnie ze swoją wolą i potrzebą. Nawet w niesprzyjających warunkach.
 • Napęd i manewrowanie. Nurek ,chcąc mieć kontrolę nad tym co robi pod wodą, musi być w stanie sprawnie poruszać się (odpowiednimi stylami) i nawigować w wodzie.
 • Statyczne zawiśnięcie w toni (hover), To nic innego jak połączenie powyższych umiejętności. Dzięki temu będziesz umieć pozostawać nieruchomo w określonym punkcie w przestrzeni w trakcie utrzymywania poziomej pozycji.
 • Protokoły awaryjne. Każdy nurek musi wiedzieć, jak reagować w nagłych wypadkach, wśród nich jest brak gazu oddechowego (dzielenie się gazem), awaryjne wynurzanie, wymiana maski itp.

Opanowanie tych umiejętności poprzez praktykę powinno znacznie poprawić biegłość każdego nurka i pozwolić czerpać mnóstwo przyjemność z tego sportu.

Celowa praktyka: klucz do opanowania umiejętności nurkowych.

Celowa praktyka to technika stosowana do osiągnięcia mistrzostwa w każdej umiejętności. Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę umiejętności nurkowania, grę na instrumencie, udoskonalenie swojej konfiguracji sprzętowej czy opanowanie języka. Obejmuje skoncentrowany i celowy trening, otrzymywanie natychmiastowej korygującej informacji zwrotnej i konsekwentne dążenie do stopniowego zwiększania poziomu komfortu. Dzięki celowej praktyce można poprawić swoje umiejętności i osiągnąć znakomite wyniki. Czyni to celową praktykę kluczowym narzędziem sukcesu w każdej dziedzinie.

Doskonalenie umiejętności nurkowania dzięki celowej praktyce.

Aby poprawić biegłość w zakresie nurkowania, niezbędna jest celowa praktyka. Włączenie regularnej celowej praktyki dla początkujących nurków jest bardzo istotne. Oto co powinieneś zrobić:

 • Skoncentruj się na swoich słabościach: zidentyfikuj słabe punkty w swoich umiejętnościach nurkowych i pracuj nad ich poprawą podczas celowej praktyki.
 • Ustal konkretne cele: ustal konkretne i osiągalne cele dla każdej sesji treningowej, takie jak poprawa kontroli pływalności lub praca nad technikami manewrowania.
 • Uzyskaj opinię: współpracuj z wykwalifikowanym instruktorem nurkowania, aby uzyskać informacje zwrotne na temat swojej techniki i zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Możesz to zrobić na naszych warsztatach basenowych (na zwykłym basenie lub w DeepSpocie)
 • Powtarzaj ćwiczenia: powtarzaj określone ćwiczenia wiele razy, aby rozwinąć pamięć mięśniową i udoskonalić technikę. Dobrym czasem na to są zimowe miesiące. Wtedy można wybrać się na zajęcia basenowe (z asystą instruktora lub bez) i poćwiczyć.
 • Symuluj rzeczywiste scenariusze: ćwicz scenariusze, które symulują rzeczywiste sytuacje nurkowe, takie jak awaryjne wejścia lub nawigacja podwodna.

Dbając o systematyczne włączanie celowej praktyki do swojego stylu nurkowania, możesz szybko poprawić swoje umiejętności, zmniejszyć zużycie powietrza i stać się bezpieczniejszym, bardziej pewnym nurkiem.

porady Zajęcia