Sidemount
Sidemount to od dłuższego czasu modne słowo – tak jak i sama konfiguracja. Czy to tylko moda, może chęć wprowadzenia zmiany u nurków lub poszukiwanie nowych wyzwań?
Konfiguracja sidemount, lub, bardziej swojsko, konfiguracja boczna jest coraz bardziej popularna. Prawdopodobnie na stałe zadomowiła się na wodach otwartych wśród nurków rekreacyjnych ale również technicznych. Konfiguracja ta pierwotnie powstała aby usprawnić eksplorację podwodnych jaskiń i korytarzy, w których konieczne jest przeciskanie się przez restrykcje. Szybkie odczepienie butli w celu transportu pod i nad wodą też ma swoje niezaprzeczalne znaczenie. Obecnie, w trochę „ucywilizowanej” wersji, jest narzędziem dla bardziej ambitnych i świadomych nurków do nurkowania bezpieczniejszego i z trochę inną funkcjonalnością.
Dla niektórych może to być spory przeskok między rekreacyjną konfiguracją z pojedynczą butlą na korzystanie z dwóch, i to jednocześnie, zupełnie inaczej rozmieszczonych. Do tego dochodzi kwestia zakładania, zdejmowania i obsługi pod wodą. Nurkujemy również po to aby podnosić swoje umiejętności i dzięki temu móc czuć się pod wodą lepiej i bezpieczniej 😉. Jest to również konfiguracja konkurencyjna w stosunku do twinsetu, ale czy na pewno? Są (jak zawsze i wszędzie) zatwardziali zwolennicy jednej lub drugiej konfiguracji jako „jedynej słusznej”. Może trzeba spojrzeć na to jako właśnie na narzędzie, które warto wykorzystać w odpowiednim miejscu i czasie? Tak samo jak są różne modele młotków do różnych celów lub samochodów do różnych zadań, to tutaj różne konfiguracje można wykorzystywać przy różnych okazjach.
Sidemount – konfiguracja i cechy
Wspominając wcześniej o doskonaleniu się i rozwoju swoich umiejętności nurkowych skupmy się na tym co może nam dać konfiguracja sidemount. Warto zwrócić uwagę, że ta konfiguracja, w przeciwieństwie do konfiguracji Hogartian (lub DIR), nie jest w pełni zestandaryzowana. W zależności od producenta (i często instruktora) można znaleźć różne konfiguracje i rozwiązania sprzętowe dosyć mocno różniące się między sobą. Daje to duże pole do popisu w dopasowaniu. Możesz zadbać, żeby Twój sidemount finalnie pasował jak ulał i był doszlifowywany z nurkowania na nurkowanie. Cechami niezależnymi od zmian w konfiguracji powinny niezmiennie pozostać jednak opływowość, ciągła kontrola nad zaworami i gazem oddechowym. Możliwość szybkiego wypięcia butli w celu przepłynięcia przez ciasny otwór oraz co zawsze kluczowe – poprawny trym. Te cechy dają nam duży komfort i bezpieczeństwo, do tego dochodzi często łatwiejszy (mniej męczący) transport sprzętu na powierzchni.
Kwestia transportu butli sidemount może być istotna dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą dźwigać dużych ciężarów. Na typowym nurkowisku łatwiej jest przetransportować pojedyncze butle, a potem wejść do wody tylko w uprzęży z płetwami i maską w ręku. Najłatwiej porównać to z zestawem z pojedynczą butlą (kiedy na plecach zwykle trzeba przenieść ponad 20kg). W przypadku sidemount’a możemy sobie pozwolić na przeniesienie oddzielnie 2 butli 7/8 litrów (każda poniżej 10 kg). Zabieramy w ten sposób zapas gazu na poziomie butli 15 litrowej. Tyle w zupełności starcza na większość nurkowań rekreacyjnych. Jeśli mamy apetyt na dłuższe nurkowanie, zawsze możemy zabrać butle 11/12 litrowe 😊. Zapewni nam to już możliwość bardziej zaawansowanego nurkowania.
Z czym trzeba się polubić?
Ta konfiguracja, szczególnie dla osób dotychczas nurkujących tylko w konfiguracji rekreacyjnej, jest sporą nowością wymagającą oswojenia się. Zaczynając od pracy z butlami które należy właściwie przypiąć, przechodząc przez pracę z wężami, których nagle jest trochę więcej i trzeba je jakoś poukładać, kończąc na odpowiednim zarządzaniu gazem, z którego oddychamy. To na początku sprawia pewne problemy. Przy każdym kolejnym nurkowaniu kursowym i rekreacyjnym powoli „układa się samo” i nie jest już takie straszne. Potem płynnie czynności stają się automatyczne. Poznanie i opanowanie konfiguracji sidemount niewątpliwie bardzo rozwinie i podniesie Twoje umiejętności manualne. Wcześniej nieosiągalne „skills’y” okażą się nagle na wyciągnięcie Twojej ręki 😊
Na dobrze poprowadzonym kursie sidemount dowiecie się jak to wszystko skonfigurować i dlaczego tak, a nie inaczej. Czemu służą poszczególne elementy. Wybór konfiguracji i osoby, u której będziesz rozwijał swoje umiejętności należy do Ciebie i powinien być świadomy.
My oczywiście zapraszamy do nas – jeśli nie masz pewności co do rozpoczęcia kursu, to zapraszamy na intro sidemountowe, które pozwoli na bliższe obcowanie z konfiguracją i instruktorem 😊.
porady