logbook PADI
1 Widok

Logbook nurkowy można nazwać rejestrem nurkowań, który dostajemy po ukończeniu podstawowego kursu OWD. Nie jest to jednak tylko prosty zestaw informacji o poszczególnych Twoich nurkowaniach zawierający podstawowe informacje jak głębokość, czas nurkowania, temperaturę wody itp.

Czym jest logbook?

Wbrew pozorom jest to znacznie bardziej istotny dokument. Logbook może być oczywiście prowadzony tradycyjnie (w specjalnym zeszycie/skoroszycie do tego przeznaczonym) lub w postaci cyfrowej.
Oprócz zbierania informacji o poszczególnych nurkowaniach,  zwykle jest miejsce (jakaś sekcja) na  podsumowanie Twojej kariery nurkowej – kiedy i jaki kurs udało Ci się zrobić i z jakim instruktorem.
Jest to informacja nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych baz nurkowych gdzieś w świecie w których prawdopodobnie będziesz nurkować.

Jakie informacje podać w logbooku?

W Twoim logbooku oprócz podstawowych danych nurkowania powinno znaleźć się miejsce na informację na temat Twojej konfiguracji sprzętowej, oraz spostrzeżenia związane z przebiegiem nurkowania. Im więcej szczegółów, tym łatwiej z czasem porównać i wyciągnąć wnioski ze swoich notatek.

Dlaczego? Ponieważ jeśli zbierzesz już jakąś bazę wiedzy, na temat tego w jakim sprzęcie (skafander i ile balastu) to zdecydowanie łatwiej będzie Ci się przygotować do kolejnego wyjazdu. Zamiast jadą po raz kolejny do Chorwacji lub Egiptu dobierać wyważenie od początku – łatwiej i szybciej będzie Ci sprawdzić sowiej notatki i przypomnieć sobie że nurkując w pełnej piance 5 mm i butli aluminiowej potrzebowałeś np. 6kg balastu w Adriatyku, a nurkując w Egipcie w piance 3 mm i tej samej butli potrzebne były już tylko 4 kg, ale trochę inaczej rozłożone niż tylko na pasie żeby uzyskać dobry trym. Ponadto wracając w to samo miejsce, możesz odświeżyć sobie czego się spodziewać i podzielić się swoją wiedzą z innymi na co się nastawić tam nurkując jeśli oczywiście Twoje notatki Ci na to pozwolą :).

Po co zapisywać każde nurkowanie?

Najbardziej istotną funkcją jest udokumentowanie ilości nurkowań odbytych przez Ciebie. Jest to ważne gdy chcesz zanurkować w miejscu uważanym za „bardziej wymagające” z jakiegoś powodu i organizator wymaga żeby osoby wybierające się tam powinny móc wylegitymować się pewną ilością nurkowań np. minimum 50 nurkowań. Również przy bardziej zaawansowanych kursach istnieją wymagania minimalnej ilości nurkowań, które trzeba mieć zarejestrowane aby do nich przystąpić.

Reasumując, logbook nurkowy jako rejestru nurkowań jest potrzebny, a często również bywa z perspektywy czasu fajnym doświadczeniem, które pozwala na spojrzenie swojego rozwoju nurkowego. Oczywiście wymaga od właściciela odrobinę dyscypliny, choć w przypadku wersji cyfrowej wymaga zdecydowanie mniej pracy, a pozwala na szybkie i łatwe podzielenie się swoimi osiągnięciami za pomocą mediów społecznościowych.

porady