Błażej Kabziński
1 Widok

10 wskazówek dla początkujących nurków, aby szybko podnieść swoje umiejętności.

Czy jesteś początkującym nurkiem, który chce poprawić swoje umiejętności nurkowe? Nurkowanie jest ekscytującą i pełną przygód aktywnością, która jest o wiele przyjemniejsza, gdy zyskujesz pewność siebie, kompetencje i komfort pod wodą. Doskonalenie się wymaga odpowiedniego sposobu myślenia, praktyki i samodyscypliny, aby robić to po prostu dobrze. W tym tekście znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci szybko poprawić swoje umiejętności i satysfakcję z nurkowania.

Prawda jest taka, że nie ma łatwych i jednocześnie szybkich rozwiązań, ale dzięki zaangażowaniu i pozytywnemu nastawieniu szybki rozwój staje się rzeczywistością. Warto podjąć wysiłek w zamian za pewność siebie, kompetencje i komfort, których wkrótce doświadczysz podczas swoich nurkowań.

1. Ćwicz podstawowe umiejętności nurkowe.

Nurkowanie obejmuje opanowanie podstawowych umiejętności, takich jak kontrola pływalności, wyrównywanie ciśnienia, techniki oddychania itp. Wszystkie są istotne dla bycia kompetentnym i bezpiecznym nurkiem. Nie bez powodu uczyłeś się ich na kursie 😉. Bardzo ważne jest stosowanie tych umiejętności i technik, których uczyłeś się podczas swojego podstawowego kursu nurkowania.

Szkolenia nurkowe prawie nigdy nie są wystarczająco długie. Bardzo często kursanci mają czas tylko na wykonanie danego ćwiczenia jeden raz, a nie kilkukrotnie. Nie ma miejsca na powtórzenia, które utrwalają i pozwalają udoskonalić kluczowe umiejętności nurkowe. Staraj się kontynuować ćwiczenia podstawowych umiejętności w basenie lub kontrolowanym środowisku pomiędzy nurkowaniami. Znajdź partnera nurkowego, z którym możesz ćwiczyć, skorzystaj z warsztatów nurkowych lub zwykłego wejścia na basen z grupą nurkową. Regularna praktyka pomoże Ci utrzymać umiejętności i rozwinąć pamięć mięśniową, która jest niezbędna do bezpiecznego i wydajnego nurkowania.

2. Rozwijaj samodzielność jako nurek.

Bezpieczeństwo nurkowania w bardzo dużej mierze jest uzależnione od wysokiego stopnia samodzielności i osobistej odpowiedzialności. Wyrabiaj nawyk  samodzielności (nie myl tego z brakiem partnerstwa), aby upewnić się, że jesteś odpowiednio przygotowany na niemal każdą sytuację, która może pojawić się pod wodą.

Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci być bardziej samodzielnym:
  • Traktuj każde nurkowanie tak, jakbyś musiał ukończyć je sam. Nawet jeśli nurkujesz z Twoim buddy lub znajomą grupą, zawsze powinieneś być przygotowany na samodzielne ukończenie nurkowania. Powinieneś posiadać umiejętności, wiedzę i sprzęt niezbędny do radzenia sobie z każdą sytuacją, która może się pojawić.
  • Zrozum plan nurkowania i zapamiętaj co będzie się działo podczas nurkowania. Przed nurkowaniem upewnij się, że cały plan nurkowania jest dla Ciebie zrozumiały, w tym głębokość, czas trwania i wszelkie specjalne procedury. Powinieneś także wiedzieć, co robić w nagłych wypadkach.
  • Nawiguj i utrzymuj świadomość lokalizacji, nawet podążając za przewodnikiem nurkowym. Nawet jeśli podążasz za przewodnikiem nurkowym, powinieneś być w stanie nawigować i utrzymywać świadomość lokalizacji. Pomoże Ci to zachować orientację i uniknąć zgubienia.
  • Stale monitoruj zapas gazu. Zarządzanie gazem jest kluczowe pod względem bezpieczeństwa. Powinieneś stale sprawdzać zapasy gazu i planować z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że masz wystarczającą ilość powietrza, aby bezpiecznie ukończyć nurkowanie i wynurzyć się z bezpieczną rezerwą.
  • Wyposaż się w sprzęt nurkowy potrzebny do rozwiązywania przewidywalnych sytuacji awaryjnych. Ważne jest, aby być przygotowanym na sytuacje awaryjne. Upewnij się, że masz niezbędny sprzęt, taki jak urządzenie tnące do wycięcia się lub kogoś z linek, bojkę DSMB i szpulkę do oznaczania miejsca wynurzania na powierzchnię. W przypadku głębokich nurkowań warto pomyśleć o dodatkowej butli stage, którą można wykorzystać  w przypadku awarii automatu.

Będąc mentalnie przygotowanym do samodzielnego nurkowania (jako efekt sytuacji awaryjnej) możesz lepiej zarządzać ryzykiem i cieszyć się nurkowaniem z większą pewnością siebie i spokojem ducha.

3. Stosuj zarządzanie gazem oddechowym.

Zarządzanie gazem jest kluczową umiejętnością dla płetwonurków i musi być starannie stosowane podczas każdego nurkowania, aż stanie się drugą naturą.

Niestety, w trakcie wielu kursów nurkowych nie przykłada się odpowiedniej wagi  właściwego zarządzania gazem. To niestety duży błąd i warto go jak najszybciej naprawić. Oto kilka najważniejszych punktów wartych zapamiętania:

  • Oblicz swój SAC – ilość powietrza, którą zużywasz na minutę, pomoże Ci to oszacować zużycie gazu podczas nurkowania. Spytaj swojego instruktora jak to policzyć. Możesz też porozmawiać z kimś z naszej kadry.
  • Oblicz objętość gazu w butli (butlach) – dzięki temu dowiesz się, ile gazu masz do dyspozycji podczas danego nurkowania.
  • Oblicz czas trwania gazu dla Twoich nurkowań – poznaj swoje zużycie na planowanej głębokości. Pomoże Ci to zaplanować, jak długo może trwać nurkowanie z gazem dostępnym w butli.
  • Oblicz minimalną ilość gazu do wynurzenia – tzw. Rock Bottom. Dowiedz się, ile gazu potrzeba, aby wydostać siebie i swojego buddyego na powierzchnię, jeśli jedna z osób straciła swój zapas gazu.

Są to, wbrew pozorom, bardzo proste czynności. Im głębiej planujemy nurkować, tym bardziej stają się istotne. Opanowując techniki zarządzania gazem, będziesz w stanie lepiej planować i wykonywać nurkowania, unikać braku gazu i zapewnić bezpieczne i przyjemne nurkowanie.

4. Zoptymalizuj ilość balastu.

Jeśli chodzi o nurkowanie, osiągnięcie neutralnej pływalności jest podstawową umiejętnością. Jednak wielu początkujących nurków jest często mocno obciążonych, gdy po raz pierwszy zaczynają nurkować. Może to powodować szereg problemów, w tym trudności w kontrolowaniu pływalności, zwiększone ryzyko zmęczenia i zużycia powietrza, a nawet potencjalne obrażenia. Oto kilka wskazówek dla nowych nurków, które pomogą Ci zadbać o odpowiednią ilość balastu:

  • Zmniejsz ilość balastu do absolutnego minimum. Zmniejszenie masy skutkuje mniejszą ilością gazu w BCD, co z kolei ułatwia kontrolowanie pływalności, szczególnie podczas wynurzania.
  • Sprawdź wyważenie na płytkiej wodzie pod koniec Najlepszym sposobem na dobre dobranie balastu jest przeprowadzenie standardowej kontroli ilości balastu po nurkowaniu (kiedy masz mało gazu w butli), aby określić, ile rzeczywiście obciążenia potrzebujesz, aby móc się zanurzyć i utrzymać neutralną pływalność.
  • Sprawdzaj swoją potrzebną ilość balastu. Ważne jest, aby stale oceniać i zmieniać (jeśli trzeba) swoją ilość obciążenia, ponieważ twoje umiejętności i doświadczenie poprawiają się, a ty stajesz się bardziej zrelaksowany pod wodą. Wtedy prawdopodobnie będziesz potrzebować mniej balastu.
  • Po każdej zmianie konfiguracji sprzętu nurkowego ponownie sprawdzaj swoje wyważenie. Sprawdzenie ilości obciążenia powinno być przeprowadzane za każdym razem, gdy zmieniasz sprzęt do nurkowania, w tym BCD, piankę lub butlę. Dotyczy to również zmiany środowiska – wyważenie będzie zależało od tego czy nurkujesz w wodzie słodkiej czy słonej (i jak bardzo słonej).

Optymalizując ilość balastu, możesz sobie znacznie ułatwić kontrolowanie pływalności, oszczędzanie powietrza oraz podnieść poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas nurkowań.

5. Udoskonalaj konfigurację sprzętu nurkowego.

Twój sprzęt do nurkowania ma kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu podczas nurkowania. Lepsza konfiguracja sprzętu oznacza  lepszą wydajność i bezpieczeństwo podczas nurkowania. Oto kilka wskazówek związanych z konfiguracją sprzętu:

  • Dbałość o szczegóły. Zwracanie szczególnej uwagi na elementy konfiguracji sprzętu ma kluczowe znaczenie. Każdy pasek, klamra i klips powinny być odpowiednio wyregulowane i zabezpieczone, aby nie zwisały i nie przeszkadzały. Zwracaj uwagę na problemy związane ze sprzętem, które powodują obniżenie komfortu podczas nurkowania. Poświęć trochę czasu na rozwiązanie tych problemów, zanim ponownie pójdziesz nurkować.
  • Zoptymalizowany minimalizm. Posiadanie opływowej konfiguracji jest niezbędne, aby uniknąć nadmiaru węży, klipsów lub akcesoriów, które mogą się zaplątać lub poruszać tak, że nie są łatwo i natychmiast dostępne. Rozważ wymianę węży automatu do drugich stopni oraz inflatora BCD, jeśli tworzą mało opływowe pętle. Odpowiedni przyczep zapasowy automat (octopus) do D-Ringu ramiennego. Zastanów się poważnie nad zmianą konfiguracji węży z „klasycznej” z octopusem na układ z długim wężem i zapasowym automatem pod szyją.
  • Filozofia K.I.S.S. (Keep It Super Simple) Zastosowanie tej zasady do sprzętu nurkowego zwykle zmniejsza obciążenie zadaniami podczas nurkowań, ułatwiając realizację wszystkich istotnych czynności. Może to przynieść ogromne korzyści, jeśli podczas nurkowania wystąpi sytuacja awaryjna. Korzystaj tylko z tego, co najważniejsze i unikaj nadmiernego komplikowania konfiguracji sprzętowej niepotrzebnymi akcesoriami lub gadżetami. Przy doborze sprzętu do nurkowania, kładź duży nacisk na prostotę. Najlepszym wyborem jest taki sprzęt, który dobrze wykonuje swoje zadanie ale nie ma zbędnych „wodotrysków”.
  • Sprzęt, który działa dla Ciebie, a nie wbrew Tobie. Początkujący nurkowie są skłonni wierzyć, że istnieje sprzęt, który obiecuje zrekompensować niewielkie umiejętności nurkowe. Unikaj rozwiązań sprzętowych, które (zwykle pozornie) ułatwiają nurkowanie. Sprzęt nie rozwiązuje problemów i nie podniesie Twoich umiejętności. W zdecydowanej większości bardziej skomplikowany sprzęt nie ułatwi nurkowania.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami dotyczącymi sprzętu, możesz udoskonalić swoją konfigurację sprzętu nurkowego i zadbać o lepsze samopoczucie pod wodą. Pamiętaj, aby zawsze priorytetowo traktować bezpieczeństwo i przyjemność podczas nurkowania.

6. Zadbaj o „świadomość sytuacyjną”.

Nurkowanie może być nieprzewidywalne, a bezpieczeństwo nurka zależy od jego zdolności rozpoznawania i dostosowywania się do zmieniających się sytuacji. Obciążenie zadaniami i stres pogarszają świadomość w jakiej realnie sytuacji się znajdujemy.
W pełni świadomie możesz skupić się tylko na jednej rzeczy w danym momencie. Jeśli zastosujesz się do wcześniejszych wskazówek w tym artykule, powinno to pomóc w poprawie świadomości sytuacyjnej. Jednak świadomość sytuacyjna powinna być uważana za umiejętność i jest to coś, nad czym warto pracować.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poprawić świadomość sytuacyjną:
  • Zachowaj czujność: zawsze miej oczy otwarte. Bądź świadomy co się dzieje pod wodą, monitoruj co robi twoja grupa nurkowa, twojej lokalizacji, czasu bezdekompresyjnego, głębokości i zapasu gazu.
  • Planuj i wizualizuj: przygotuj plan nurkowania ze swoim zespołem i trzymaj się go zgodnie z zasadą „Plan your dive. Dive your plan”. Posiadanie szczegółowego planu, który przemyślałeś przed nurkowaniem, sprawia, że wszelkie odchylenia i błędy są bardzo łatwe do zauważenia. Dzięki temu możesz szybciej i lepiej zareagować.
  • Bądź uważny: obniż swoje obciążenie zadaniami poprzez ćwiczenie umiejętności i optymalizację sprzętu. Zwiększa to możliwość przeniesienia Twojej uwagi na otoczenie i obserwowania go.
  • Myśl z wyprzedzeniem: rozwiń nawyk myślenia „do przodu”. Kuszące jest „życie chwilą” podczas nurkowania, ale naucz się skupiać na tym, co będziesz musiał zrobić w najbliższej przyszłości.
  • Wyobraź sobie najgorsze: od czasu do czasu podczas nurkowania poświęć chwilę na wyobrażenie sobie, jak byś zareagował, gdyby wystąpił hipotetyczny problem. Bądź tak szczegółowy, jak to możliwe; Im więcej ćwiczysz, tym więcej szczegółów będziesz w stanie sobie wyobrazić. Uczynienie tego regularnym nawykiem ma ogromne korzyści, jeśli pojawi się prawdziwa sytuacja kryzysowa.
  • Sprawdzaj swój zapas gazu: śledź zużycie gazu oddechowego i regularnie komunikuj się ze swoim partnerem nurkowym. Rob to często i w jednakowych odstępach czasu. Dobrą praktyką jest robić to co 5 min. Rób to tak długo, aż stanie się on zakorzenionym odruchem.
  • Poznaj swoje ograniczenia: miej świadomość swoich ograniczeń. Zrozum, że przekraczanie granic swoich umiejętności lub strefy komfortu pogorszy Twoją ocenę sytuacji podczas nurkowania.

Staraj się coraz lepiej  oceniać poziom swojej świadomości sytuacyjnej podczas nurkowań. Pamiętaj, że osłabiasz umiejętność oceny sytuacji kiedy rozpraszasz się lub zaczynasz patrzeć „tunelowo” w wyniku obciążenia zadaniami lub stresem. Możesz poprawiać swoją świadomość sytuacyjną tylko, kiedy masz świadomość że została osłabiona.

7. Rozwijaj odporność na stres.

Stres i niepokój dosyć często pojawiają się wśród nurków, zwłaszcza początkujących. Dobrym pomysłem jest rozwijanie odporności na stres jako ważnego aspektu radzenia sobie z czynnikami, które możesz napotkać podczas nurkowania. Wiąże się to z budowaniem zdolności do dostosowywania się i pokonywania przeciwności losu.

Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność do zachowania kontroli podczas nurkowania pod wpływem stresu i radzić sobie z niepokojącymi problemami spokojnie i skutecznie, to rozwijanie odporności na stres jest koniecznością. I chociaż wymaga to pewnego wysiłku i determinacji, to jest kilka wskazówek, które mogą ci to ułatwić:

  • Kontrola ma kluczowe znaczenie. Wiąże się to z umiejętnością skutecznego zarządzania emocjami i skupienia się na tym, na co faktycznie masz wpływ.
  • Zaangażowanie, czyli gotowość do wytrwania, nawet gdy sprawy stają się trudne. Być może będziesz musiał poświęcić trochę czasu na określenie swoich wartości, jasnych priorytetów i budowanie nawyków, które wspierają twoje cele.
  • Jeśli chcesz stać się odporny na stres, musisz także być gotów podjąć wyzwania. Wiąże się to z postrzeganiem trudności jako okazji do rozwoju i wychodzeniem poza swoją strefę komfortu.
  • Pewność siebie – odporność na stres wymaga pewności siebie. Aby rozwinąć większą pewność siebie, być może będziesz musiał skupić się na swoich mocnych stronach, uczyć się na swoich porażkach i otaczać się wspierającymi ludźmi.

Aby pomóc w rozwijaniu odporności na stres, istnieje również kilka sposobów, które możesz zastosować

Sposoby na radzenie sobie ze stresem:

  • Ćwiczenia oddechowe: bierz głębokie, powolne oddechy, aby uspokoić umysł i ciało. Skoncentruj się na oddychaniu i zwolnij tętno. Staraj się nie wchodzić do wody, niosąc stres z codziennego życia. Jeśli jesteś już zestresowany, będziesz mieć większą podatność emocjonalną, gdy pojawią się problemy.
  • Wizualizacja nurkowania: wyobraź sobie siebie na nurkowaniu, w tym wszelkie trudne umiejętności lub scenariusze awaryjne. Ta zdolność poprawia się wraz ze zdobywaniem doświadczenia i przygotowuje mózg do skutecznych reakcji podczas nurkowania.
  • Rozpoznaj swoje „wyzwalacze”: zidentyfikuj sytuacje/czynniki, które wywołują stres lub niepokój, takie jak np. lęk przed zdjęciem maski, i opracuj strategie radzenia sobie z nimi. Praca nad takimi zagadnieniami pozwala mózgowi bagatelizować problemy i nie reagować na nie tak intensywnie.

8. Działaj jako sumienny partner nurkowy.

Partner nurkowy jest niezbędny dla bezpieczeństwa i przyjemności podczas nurkowania, ale dobre umiejętności „buddyego” są często mocno zaniedbanymi umiejętnościami u świeżych nurków. Oto kilka wskazówek dla nowych nurków, o co warto zadbać:

  • Trzymaj się blisko: zawsze trzymaj się w zasięgu ręki swojego partnera podczas nurkowania (reguła 2 sekund). Zapewni to, że będziesz mógł szybko udzielić pomocy w nagłych wypadkach.
  • Skuteczna komunikacja: używaj jasnej i zwięzłej komunikacji, aby poinformować partnera o swojej lokalizacji, zapasie gazu i jakichkolwiek potencjalnych problemach lub zagrożeniach.
  • Interweniuj, aby uniknąć wystąpienia problemów. Jeśli jesteś czujny, zauważysz małe problemy, zanim przerodzą się w poważne Staraj się działać jak najwcześniej, aby trzeba było podjąć tylko małe, pozornie nieistotne działania.
  • Sprawdź swojego partnera: regularnie sprawdzaj samopoczucie swojego kumpla, zapas powietrza i ogólny stan jego ekwipunku. Pomoże to zapobiec eskalacji potencjalnych problemów.
  • Bądź przygotowany: noś zapasową maskę, gwizdek i narzędzie tnące w razie potrzeby użycia w nagłych wypadkach. Zawsze dbaj o zabezpieczenie wystarczającej rezerwy gazu, aby mieć pewność bezpiecznego wynurzenia (z partnerem jako biorcą Twojego gazu). Staraj się przewidzieć potencjalne sytuacje awaryjne przed nurkowaniem, aby właściwa reakcja była gotowa w Twojej głowie.
  • Poznaj ograniczenia swojego partnera nurkowego: rozpoznaj jego realne możliwości i umiejętności. Odpowiednio dostosuj swój plan nurkowania. Nigdy nie zmuszaj nikogo, z kim nurkujesz, do wykroczenia poza strefę komfortu, aby nie stracił komfortu lub zestresował się.
  • Nie bój się zakończyć nurkowania: jeśli zauważysz, że Twój partner nie daje sobie rady lub jeśli intuicja mówi Ci, że sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, nie wahaj się przerwać nurkowania. Być może będziesz musiał przewalczyć swoje ego, aby to zrobić, jednak pamiętaj że takie przerwanie nurkowania może uratować życie.

Nie zaniedbuj systemu partnerskiego. Traktuj jako ważny element Twojego bezpieczeństwa. Myśl w ten sposób i ćwicz jego elementy, aby  zmaksymalizować cenne działanie tego systemu.

9. Opracuj i przedstaw plany awaryjne.

Nurkowanie może być nieprzewidywalne i ważne jest, aby mieć plany awaryjne na wypadek groźniej sytuacji. Oto kilka wskazówek dotyczących tworzenia i omawiania planów awaryjnych przed nurkowaniem:

  • Zaplanuj najgorsze scenariusze: opracuj plany awaryjne dla potencjalnych sytuacji awaryjnych, w tym zagubionych nurków, awarii sprzętu nurkowego i sytuacji braku gazu (OOG).
  • Przedstaw plan: przedyskutuj i wyjaśnij plany awaryjne nurkowania ze swoim partnerem nurkowym przed wejściem do wody. Niech to będzie praca zbiorowa. Niech każdy ma swój wkład i pomysły.
  • Uzgodnij plan: uzgodnij plany awaryjne nurkowania ze swoim zespołem przed nurkowaniem. Pomoże to zapewnić, że wszyscy będą wiedzieć, co robić w nagłych wypadkach.
  • Zachowaj spokój: W przypadku awaryjnej sytuacji zachowaj spokój i postępuj zgodnie z planem awaryjnym. Panika tylko  pogorszy sytuację  .

Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę:

  • Co zrobisz, jeśli oddalisz się od swojego partnera?
  • Co zrobisz, jeśli zabraknie Ci powietrza?
  • Co zrobisz, jeśli wystąpi awaria automatu oddechowego?
  • Co zrobisz, jeśli zgubisz pas balastowy lub część balastu?

10. Analizuj swoje nurkowania, aby wyciągnąć wnioski.

Jednym z najlepszych sposobów, aby stać się lepszym nurkiem, jest zastanawianie się nad  swoimi nurkowaniami i uczenie się na nich. Oto kilka rzeczy, o których należy pomyśleć podczas przeglądania swoich nurkowań:

  • Co poszło dobrze podczas nurkowania?
  • Co można było zrobić lepiej?
  • Czy napotkałeś jakieś wyzwania lub niespodzianki?
  • Jak poradziłeś sobie z tymi wyzwaniami?
  • Czego nauczyłeś się podczas nurkowania, co możesz zastosować w przyszłych nurkowaniach?
  • Czy Twój sprzęt do nurkowania spowodował zaniepokojenie lub rozproszenie uwagi?
  • Czy potrafisz zidentyfikować umiejętności lub procedury, które wymagają dopracowania?

Poświęcając czas na przeglądanie swoich nurkowań i uczenie się z nich, możesz stale doskonalić swoje umiejętności i stać się bardziej pewnym siebie i kompetentnym płetwonurkiem.

Zastosuj te wskazówki dla nowych nurków.

Stanie się dobrze wykwalifikowanym nurkiem wymaga czasu, wysiłku i poświęcenia. Postępując zgodnie z tymi podstawowymi wskazówkami dla nurków, możesz poprawić swoje umiejętności, zbudować pewność siebie i jak najlepiej wykorzystać każde nurkowanie. Pamiętaj, aby zawsze priorytetowo traktować bezpieczeństwo, ćwiczyć dobrą ocenę i kontynuować naukę i rozwój jako nurek.

Wspaniałych i bezpiecznych nurkowań!
porady