LOKALIZACJA: Kraków – dzielnica VIII Dębniki
WSPÓŁRZĘDNE: 50°2’14.28″N, 19°54’43.163″E
POWIERZCHNIA: 12 ha
GŁĘBOKOŚĆ: 32m
WIDOCZNOŚĆ: w zimie do 15m, w lecie 3-8m
Zakrzówek – nieodżałowany akwen nurkowy
Od 1906 roku prowadzi się w licznych kamieniołomach podkrakowskich wydobycie skał wapiennych jako kamienia budowlanego i surowca do produkcji zaprawy wapiennej. Największy z nich i najpóźniejszy, położony na południowym stoku Skał Twardowskiego zyskuje nazwę „Zakrzówek”. Kamieniołom ten rozwijał się głównie w latach 1957 – 1990. Do 1991 roku prowadzono tu wydobycie wapienia i wód technologicznych zyskując surowiec dla Krakowskich Zakładów Sodowych zlikwidowanych w 1991 roku. Wydobycie wapieni prowadzono do poziomu wód gruntowych, które napotkano w różnych miejscach Skał Twardowskiego na wysokości 186-207 m n.p.m.
Nurkowisko
Sam akwen to zalany kamieniołom, wykuty w skale wapiennej. Jego głębokość maksymalna wynosi 31 metrów. Wodę otaczają przede wszystkim pionowe ściany, wznoszące się kilkadziesiąt metrów nad lustro wody. Ponieważ jest to kamieniołom, który w dodatku został zalany stosunkowo niedawno, to można oglądać widoki niedostępne w innych, naturalnych akwenach. Przede wszystkim można podziwiać niemal pionowe skały z półkami i innymi ciekawymi formacjami skalnymi.
Do momentu rozpoczęcia prac remontowych akwenem opiekowało się C.N. Kraken, który dba o to żeby oprócz uroczych i niezwykle widowiskowych ścian skalnych było coś jeszcze do oglądania poza skałami i zatopionymi drzewami, które nie zostały wycięte.
Nad Wodę i zarazem na teren bazy wjeżdża się drogą, którą wywożono kiedyś urobek z kamieniołomu. Droga ta ma też kontynuację pod wodą i wokół niej gromadzą się największe atrakcje tego nurkowiska. Na drodze znajduje się wiele atrakcji, najbardziej popularne z nich to:
- komputer PC (ok. 5 m),
- platformy do ćwiczeń, (6 m),
- obręcze do cwiczeń pływalności,
- dawna przebieralnia robotników,
- lustra(10 m),
- samolot (12 m),
- samolot II (13 m),
- wrak statku „HMS Gruby” (15 m),
- wrak autobusu (18m).
Po lewej stronie od drogi, niedaleko od brzegu znajduje się półka z zalanymi drzewami i wiatą, która służy również jako platforma do ćwiczeń. Warto także ponurkować przy ścianach otaczających drogę i akwen. Pełno tam półek, załomów i nawisów skalnych. Do tego po bokach drogi – w głębszych częściach zalewu można również znaleźć sporo dodatkowych atrakcji, np. specjalnie zbudowany i zatopiony szkielet statku „HMS Gruby” służący do prowadzenia kursów nurkowania wrakowego. Znajduje się na głębokości 15 metrów, więc jest dostępny dla wszystkich nurków i znajduje się tuż przy krawędzi ściany opadającej do głębokości ok 25 metrów. Szkic wraku wraz z podstawowymi danymi oraz zaznaczonymi wejściami jest widoczny poniżej.
Większość z nich można zlokalizować na poniższej mapce, choć nurkując samodzielnie z całą pewnością znajdziecie atrakcje które nie są zaznaczone na mapie.
Źródła:
Wikipedia- http://pl.wikipedia.org/wiki/Zakrzówek_(Kraków)
Nurkomania.pl – http://www.nurkomania.pl/nurkowisko_zakrzowek.htm