Nurkowanie w Polsce
1 Widok

Dla większości osób nurkowanie kojarzy się głównie z kolorowymi rafami i rybkami, urlopem, ciepłą, niebieską wodą – taki obrazek trochę z reklam biura podróży oraz filmów spod znaku Jacquesa Cousteau. W trakcie urlopów w ciepłych lokalizacjach, ludzie często decydują się na nurkowania na próbę, tzw. intro oraz ewentualnie na kurs podstawowy. To zwykle działa magia „urlopowego czasu” i chęć zrobienia czegoś innego.

Nurkowanie w Polsce – Czy warto?

Niestety w takim przypadku często pojawia się bariera językowa przy tłumaczeniu trochę bardziej zawiłych zagadnień. Czy oznacza to, że tylko w ciepłych wodach warto nurkować? Oczywiście, że nie! Nurkowanie w Polsce oraz w sąsiednich krajach jest możliwe i wskazane 😉 – istnieje dużo zróżnicowanych akwenów, które przyciągają znaczne grupy nurków rekreacyjnych i technicznych nawet z odległych miejsc. Co jest najbardziej istotne przy rozpoczęciu przygody z nurkowaniem? Należy ukończyć kurs, który gruntownie przygotuje Cię i da solidne podstawy nurkowania ucząc bezpiecznego zachowania praktycznie na każdym zbiorniku wodnym. Bez tego nurkowanie w żadnym miejscu nie będzie bezpieczne.

Jeziora

Wszyscy, którzy spędzili urlop nad polskimi jeziorami dobrze wiedzą, że większość naszych akwenów nie zachwyca warunkami.  Zwykle słyszy się – słaba widoczność, muliste dno oraz zimna woda to często hasła odstraszające nurków. Szczególnie tych którzy zrobili kurs nurkowy w Egipcie, Chorwacji lub na Malcie. Jednak każdy kto chociaż raz zanurkuje w takim właśnie polskim jeziorze zobaczy jak ciekawe i urokliwe są ryby, raki i inne zwierzaki właśnie w naszych akwenach.
W Polsce jest wiele jezior, które nurkowie uwielbiają ze względu na głębokość lub na faunę i florę. Najbardziej znanym jeziorem (nie tylko wśród nurków) w Polsce jest jezioro Hańcza. Jest znane z powodu swojej rekordowej głębokości – osiąga w najgłębszym miejscu 108 metrów głębokości. Jest to nie tylko najgłębsze jezioro w Polsce, ale również w tej części Europy. Hańcza to jezioro polodowcowe, rynnowe, i wśród nurków jest doceniane z niezwykle dobrej widoczności pod wodą. Tylko czasami trzeba jej poszukać ciut głębiej niż kilka metrów pod powierzchnią. Więcej o tym jeziorze i nurkowaniu w Hańczy.
W województwach Lubuskim, Zachodniopomorskim czy Warmińsko-Mazurskim można znaleźć wiele ciekawych, czystych jezior. Każde z nich jest trochę inne, ale wszystkie potrafią cieszyć swoją różnorodnością. Pozwalają obserwować ryby czające  się wśród powalonych drzew, ogromne szczupaki i okonie schowane w kłączach podwodnych łąk. Niezwykle ciekawa i przepiękna roślinność kryje ogromne ilości raków. To wszystko i o wiele więcej można znaleźć w Polsce – kilka godzin jazdy samochodem od Warszawy.

Sztuczne zbiorniki wodne

W naszym kraju mamy też kilka zbiorników powstałych w wyniku działalności człowieka. Są to zwykle wyeksploatowane kamieniołomy lub kopalnie odkrywkowe – do nich zaliczają się takie akweny jak Koparki, Honoratka, Piechcin, Zakrzówek. Mamy nadzieję że ten ostatni zostanie otwarty ponownie dla nurków. Ciekawostką jest, że również jezioro Tarnobrzeskie jest  sztucznym zbiornikiem – rekultywowaną kopalnią siarki.
Kamieniołom Koparki-Jaworzno to w tej chwili najbardziej popularny kamieniołom w Polsce. Idealne miejsce dla nurków rekreacyjnych ze względu na głębokości, która maksymalnie dochodzi do 18 metrów. Jest to ciekawe miejsce przede wszystkim z powodu zalanych dużych koparek, które można eksplorować. Kamieniołomy w większości występują na południu Polski i charakteryzują się przeważnie lepszą wizurą (szczególnie latem) wizurą niż jeziora. Zwykle jest więcej do obejrzenia w głębszych partiach zbiornika (zatopione atrakcje). Za to zwykle trzeba się spodziewać mniej życia niż w jeziorach. Każdy akwen jest „trochę inny” – Piechcin ma piękny, turkusowy kolor wody, który zawdzięcza skałom wapiennym, do tego można znaleźć imponujące pionowe ściany, które można porównywać z tymi które można znaleźć na Zakrzówku.

Morze Bałtyckie (i Zatoka Gdańska)

Morze Bałtyckie, a w tym Zatoka, to największy akwen w Polsce, w którym można i warto nurkować. Jest to idealne miejsce dla entuzjastów nurkowania wrakowego – głównie po to nurkuje się w Bałtyku. Niewiele jest osób, które nie nurkują i zdają sobie sprawę jak wiele wraków znajduje się na dnie Bałtyku i to bardzo blisko brzegu. Nurkowania odbywają się zazwyczaj z łodzi. Wypłynięcia są na konkretny wrak. Po dopłynięciu na miejsce zostaje tylko wskoczyć do wody, opaść prawie na dno i cieszyć się widokiem detali oraz całości wraku. Takie wypady rządzą się swoimi prawami. Czasami w przypadku silnych wiatrów i kiepskich warunków pogodowych, nurkowania trzeba odwołać. Zawsze staramy się uwzględniać prognozę pogody i wybierać odpowiednią porę roku aby szanse na udane nurkowanie były jak największe.

Co wybrać?

Sztucznych zbiorników oraz jezior w Polsce jest mnóstwo. My zazwyczaj nurkujemy w miejscach, gdzie jest baza nurkowa wyposażona w sprężarkę i np. zestaw tlenowy. Daje to spory komfort – można szybko napełnić butle nurkowe, skorzystać w razie potrzeby z zestawu pierwszej pomocy. Ponadto mamy pewność że istnieje zadbana infrastruktura podwodna, co dla osób z mniejszym doświadczeniem może być bardzo istotne.

Nurkowanie w Polsce – każdy może tego spróbować 

Czy w Polsce można nurkować? Mamy nadzieję że udało się Ciebie przekonać, że można i warto. Warto poznawać nowe miejsca i do tego warto próbować nurkowania w różnych porach roku.

Należy pamiętać, że nurkowanie jest traktowany jako sport ekstremalny. Właśnie, dlatego przygodę z nurkowaniem należy rozpocząć od kursu nurkowania. W Polsce jest wielu instruktorów nurkowania, wiec bez problemu znajdziesz instruktora w swojej okolicy, który przekaże Ci wiedzę jak nurkować bezpiecznie i jednocześnie czerpać z tego mnóstwo przyjemności. W zależności od tego, jak chcemy nurkować (głębokie nurkowania, długie nurkowania, nurkowania podlodowe, wrakowe, itp.), musimy odbyć odpowiednie szkolenie i zdać egzamin, wszystko jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem Twoim i Twojego partnera nurkowego. Każdy kurs rozszerza Twoją wiedze i umiejętności, pozwala podnieść poziom bezpieczeństwa wraz z wyższym poziomem umiejętności nurkowych.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości związane z nurkowaniem – najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa, która pozwoli je rozwiać. Pamiętaj że dla osób początkujących, które nie są pewne czy się spodoba nurkowanie istnieje możliwość tzw. nurkowania na próbę, czyli intro nurkowego. Zwykle takie zajęcia prowadzimy w kontrolowanym środowisku – basenie. Takie nurkowanie na próbę to przedsmak kursu. Na tym etapie omawiane są najważniejsze zagadnienia fizjologiczne związane z nurkowaniem oraz procedury bezpieczeństwa podczas nurkowania. Poznajesz podstawową obsługę sprzętu oraz w jaki sposób zachować się pod wodą. Nurkowanie wykonujemy w małych grupach do 2-3 osób, tak, aby instruktor mógł się każdym z osobna zaopiekować. Istnieje też możliwość przeprowadzenia takich zajęć 1 na 1 – czyli mieć instruktora na wyłączność.

Zapraszamy Cię do spróbowania nurkowania „tu u siebie” w kraju. Przynosi to mnóstwo satysfakcji. Gdyby tak nie było, to my byśmy nie nurkowali tak często w Polsce  😊.

 

porady